Litoměřické náměstí na pohlednici z roku 1900

Tradice pohostinství v Restaurantu CAPRA

3. 5. 2018 Posted by Historie 0 thoughts on “Tradice pohostinství v Restaurantu CAPRA”

Náš nově zrekonstruovaný restaurant najdete v domě U Černého orla, který dominuje jižní frontě litoměřického náměstí. Dům č. p. 12 patří mezi kulturní památky s velmi bohatou historií. Tradice pohostinství sahá až do roku 1715, kdy je prvně zmiňován hostinec zvaný „Bílý lev“ (Weisser Lowe). Připomeňme si nejprve samotnou historii domu U Černého orla, jež se datuje k roku 1564.

Dům U Černého orla

Prvním známým majitelem domu U Černého orla byl Dionýz Houška, pro něhož rozlehlý palácový dům na jižní straně náměstí vystavěl kolem roku 1564 italský stavitel Ambrosio Balli.

V průběhu let hostil dům U Černého orla významné osobnosti; pobýval zde například český král Maximilián II. Habsburský s císařovnou Marií Španělskou, o „Pražském míru“ zde jednal Ferdinand III., ředitel reálného gymnázia v Litoměřicích Ferdinand Blumentritt zde přivítal filipínského lékaře, vlastence a spisovatele Dr. José Rizala.

Dr. José Rizal

Počátky pohostinství v domě č. p. 12

Roku 1715 je poprvé v přízemí domu zmiňován hostinec zvaný „Bílý lev“ (Weisser Lowe). Od roku 1749 byla část domu, mimo hostinec „Bílý lev“, pronajímána pro ubytování vojska; v přízemí, nalevo od vjezdu z náměstí, se čepovalo pivo z měšťanského pivovaru.

Kolem roku 1820 se v přízemí napravo od průjezdu nacházel výčep s velkým půlkruhovým oknem, v lokále pak stály tři velké výčepní pulty se čtyřmi lavicemi; nalevo od výčepu pak byla ještě další malá hostinská místnost.

Roku 1891 se objevily úvahy, že restaurant „U černého orla“ bude zrušen, a jeho prostory v přízemí domu budou využity pro zřízení pošty; za tímto účelem vznikl i plán navrhovaných stavebních úprav, datovaný dnem 27. listopadu 1891. Z neznámého důvodu zde však nakonec pošta zřízena nebyla, a tradiční hostinec zůstal na svém místě i nadále.

V průběhu let se dům U Černého orla dočkal ještě několika rekonstrukcí a změny majitelů. Předposledními majiteli byli Jan a Ivana Grimmovi, kteří v objektu provozovali restauraci a hotel s názvem SALVA GUARDA.

Restaurant CAPRA dnes

V roce 2016 naposledy dům č. p. 12 změnil majitele a proběhla zde rozsáhlá rekonstrukce jak prostor hotelu, tak restaurantu. V současné době sídlí v domě U Černého orla čtyřhvězdičkový Grandhotel SALVA a Restaurant CAPRA.

Restaurant CAPRA navazuje na více než 300letou tradici pohostinství v domě U Černého orla a svým hostům servíruje pod vedením šéfkuchaře Jana Heřmánka českou i mezinárodní kuchyni z domácích a regionálních surovin.

Tags: , ,
Kontakty
Mírové náměstí 12/4, 412 01 Litoměřice
Mob: (+420) 731 434 252
E-mail: rezervace@capra.cz
Kde nás najdete

Ukázat na mapě
GPS: 50.5334533N, 14.1320028E

stravenky-footer
Otevírací doba

Restaurant je trvale uzavřený.

Sledujte nás
VŠECHNA PRÁVA VYHRAZENA  © 2018 - 2022 CREATED BY 

Konec jedné Capry

Vážení hosté,
nemá smysl dlouho chodit kolem rozvařené kaše. Náš restaurant ukončuje provoz.

Z mnoha důvodů jsme byli nuceni postupně omezovat otevírací dobu; zrušili se večeře, pak skončilo speciální menu… Vždy jsme se snažili, aby se každá vaše návštěva změnila v zážitek, kladli jme důraz na kvalitu a přístup a odměnou jste pro nás byli vy, naši hosté.

Rádi bychom vám poděkovali za důvěru, kterou jste věnovali našemu restaurantu. Vážíme si toho! Přejeme vám mnoho úspěchů a gastronomických zážitků. Kolegům restauratérům přejeme spokojené hosty a dostatek sil!

Poslední obědové menu servírujeme 25. února 2022.

Poslední snídaně si můžete vychutnat 6. března 2022.

Za celý tým CAPRA ještě jednou děkujeme!